BabyTum Logo

Social Media

  /  Bez kategorii   /  Jak radzić sobie z kolką u niemowląt?

Jak radzić sobie z kolką u niemowląt?

Nie ma jasno określonych przyczyn pojawiania się kolki u najmłodszych. Wiele osób uważa, że mogą one być następstwem połykania powietrza podczas picia mleka, być powiązane z alergiami pokarmowymi lub stanowić skutek napięcia i stresu. Bez względu na okoliczności pojawienia się tej dolegliwości, powinno zastosować się wybrane metody na kolki u noworodka, które uśmierzą ból. Sposobów jest kilka i z pewnością każdy rodzic doskonale będzie wiedział, która metoda będzie dla jego dziecka najodpowiedniejsza.

Jakie są popularne sposoby na kolkę?

bujanie dziecka na ręce

Szukając rozwiązań, na to, co pomaga na kolki u niemowlaka, można znaleźć mnóstwo artykułów mówiących o uspokojeniu dziecka. To ważne, gdyż podczas płaczu maluszek może łapać dodatkowe powietrze, które może nasilić ból. Zatem jak uspokoić dziecko podczas kolki? Istotne jest przytulanie i bujanie — w leżaczku, kołysce lub na rękach. Niektórzy eksperci radzą, by umieścić malca na przedramieniu, z główką opartą o dłoń, tak aby rączki i nóżki dziecka mogły swobodnie zwisać. Poza uspokajaniem dziecka inne sposoby na kolki u noworodków to między innymi gimnastyka — w tym przypadku kładzie się malucha na pleckach i delikatnie zgina jego nóżki. W niektórych sytuacjach pomocna może być też ciepła kąpiel.

Pozostałe metody na kolkę u dzieci

Wymienione przykłady to nie wszystko, co jest dobre na kolki dla noworodka. Niektóre osoby wykorzystują dość nietypowe sposoby na kolkę, jak chociażby uspokajanie dziecka dźwiękami słyszanymi przez nie w łonie matki — na przykład za pomocą suszarki, wentylatora czy spokojnej muzyki. Wielu producentów akcesoriów dziecięcych szuka dodatkowych rozwiązań wspierających rodziców przy zwalczaniu kolki. Tak powstały między innymi specjalne poduszki antykolkowe. dziecko trzymane rękachWymieniony produkt ma wbudowany mechanizm wibrujący oraz wydaje dźwięki bicia serca — skutecznie relaksuje to maluszka, a tym samym może zwalczyć bolesną kolkę. Warto dysponować takimi produktami, w razie gdyby zwyczajne przytulanie czy bujanie nie pomogło. Poduszka jest uniwersalna i można ją stosować w standardowych leżaczkach lub bujaczkach.

Kolka u noworodków wciąż pozostaje sporym wyzwaniem dla rodziców, a także ekspertów, którzy starają się odszukać złoty środek na uśmierzenie bólu. Póki co opiekunowie mogą skorzystać z różnych sposobów radzenia sobie z kolką – tych bardziej popularnych i nietypowych. Niektóre maluchy wymagają kilku metod uspokajania, a u niektórych przy każdym ataku sprawdzi się ten sam sposób. Z czasem rodzic będzie w stanie rozpoznawać atak kolki u swojego maluszka, a tym samym będzie wiedział, w jaki sposób zaradzić uciążliwym bólom.