BabyTum Logo

Social Media

  /  Bez kategorii   /  Pierwsze tygodnie z noworodkiem

Pierwsze tygodnie z noworodkiem

Pierwsze tygodnie z małym dzieckiem nie należą do łatwych. Po porodzie, w szpitalu młoda mama może liczyć na pomoc pielęgniarek lub lekarzy, jednak do dziecka nie jest wydawana żadna „instrukcja obsługi”. Noworodki potrafią płakać na dwanaście różnych sposobów, więc aby się ich nauczyć potrzeba trochę czasu. W jaki sposób przeżyć ten wyjątkowy okres?

Podstawowe zasady

niemowlę

Najbardziej przyjaznym otoczeniem dla noworodka będzie lekko zaciemniony i dobrze przewietrzony pokój. Wynika to z faktu, że dziecko spędziło dziewięć miesięcy we wnętrzu brzucha mamy, musi więc przyzwyczaić się do światła i innych bodźców. Ważne są także dźwięki docierające do maluszka. W pierwszym miesiącu życia potrzebuje on ciszy i względnego spokoju – warto więc odłożyć lub ograniczyć odwiedziny gości w domu. Oprócz tego młoda mama powinna nauczyć się odpoczywać w rytmie spania noworodka, a także pozwolić opiekować się tacie pociechą. Może on wykonywać wszystkie czynności wokół malca, oprócz oczywiście karmienia piersią.

Z jakimi problemami mogą zmagać się młodzi rodzice?

Na początku życia dziecko komunikuje się z otoczeniem za pomocą płaczu. Młodzi rodzice mogą mieć problem z odczytaniem jego rodzaju, bowiem inaczej dziecko płacze, kiedy jest głodne, a inaczej kiedy jest mu zbyt ciepło czy kiedy jest znudzone. Trudnością, z jaką może spotkać się mama i tata jest kolka niemowlaka. Płacz wywoływany przez kolkę jest dość łatwy do rozpoznania, ponieważ rozpoczyna się nagle, a dziecko podkurcza nóżki i może stać się czerwone na twarzy. Co jest dobre na kolki dla noworodka?

Łagodzenie objawów kolki

stopy niemowlaka

Dziecko ukazuje swój ból poprzez płacz. Redukcja kolki będzie priorytetowym zadaniem – płacz w czasie jej trwania jest bardziej intensywny, nie mija po nakarmieniu czy przytuleniu. Zalecanymi sposobami, które pomogą złagodzić kolkę są masaż brzuszka (“słońce i księżyc” – lewą dłonią wykonuje się koła, a prawą półkola), ogrzewanie go termoforkiem czy picie herbatek z kopru włoskiego, mięty lub rumianku przez karmiącą mamę. Pomóc może także przytulenie dziecka brzuszek do brzuszka.

Innowacyjnym sposobem na poradzenie sobie z problemami trawiennymi noworodka jest specjalistyczna poduszka BabyTum™. Kiedy tylko u maluszka rozpocznie się atak kolki, wystarczy położyć go na poduszkę, przypiąć pasami i pozwolić, aby uspokoiły go wibracje oraz dźwięk bicia serca mamy. To nasza najskuteczniejsza odpowiedź na pytanie: „Co na kolkę?” Dla noworodka uczucie spokoju i bezpieczeństwa jest bardzo ważne i ułatwi ukołysanie go do snu. Dodatkowo produkt, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, zapobiega refluksowi, a leżenie na brzuszku wspomaga profilaktykę płaskiej główki. Poduszkę można przyczepić do większości leżaczków i bujaczków dzięki regulowanym pasom. Możliwe jest także używanie jej bez dodatkowych akcesoriów.