BabyTum Logo

Social Media

  /  Bez kategorii   /  Klasyczne metody na złagodzenie kolki niemowlęcej

Klasyczne metody na złagodzenie kolki niemowlęcej

Kolka występuje u niemowląt w wieku między trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia. Wskazuje na nią zespół reakcji i zachowań dziecka, w którym głównym czynnikiem jest niedający się ukoić płacz lub krzyk. Charakteryzuje się on tym, że utrzymuje się przynajmniej trzy godziny w trakcie doby, występuje minimum trzy razy w tygodniu oraz rozpoczyna się w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Często towarzyszy mu zaczerwienienie twarzy, podkurczanie nóżek i wzdęcie brzucha. Wielu rodziców zastanawia się, jakie są sposoby na kolki u noworodków – postaramy się przybliżyć znane metody.

Złagodzenie objawów kolki

mama i dziecko

Ważnym czynnikiem wpływającym na zmniejszenie symptomów kolki jest temperatura ciała dziecka – niemowlaka nie należy przegrzewać. Optymalna temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować między 20, a 21°C. Czasami rozwiązaniem może być rozebranie lub odkrycie dziecka albo wywietrzenie pokoju. Kolejną możliwością ulżenia pociesze może być ograniczenie bodźców z otoczenia, takich jak światło, hałas czy goście. Także mama w trakcie zajmowania się dzieckiem, powinna być spokojna i czuć się komfortowo, co bezpośrednio wpływa na spokój maluszka.

Efektywne sposoby na kolkę to także znane zabiegi, na przykład delikatny masaż brzuszka lub pleców, kołysanie lub przyłożenie ciepłego materiału na brzuszek. Te zabiegi można również wykonywać u dzieci, które płaczą i są niespokojne w godzinach wieczornych, ale nie wykazują wszystkich kryteriów kolki niemowlęcej.

Zmiana diety maluszka

Jeśli opisane wyżej metody na kolki u noworodka nie przyniosą ulgi, można na próbę przez tydzień zmienić sposób żywienia lub zastosować lek. Dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym lub w sposób mieszany zmianą będzie wyeliminowanie z diety białek mleka krowiego. Jeśli po tygodniu nie nastąpi wyraźna poprawa w zachowaniu noworodka, należy powrócić do wcześniejszej diety.

Należy przyjrzeć się również diecie matki karmiącej piersią. Istotne jest ograniczenie spożywania lub całkowite wyeliminowanie pokarmów, które są silnie alergizujące, co często jest dobre na kolki. Dla niemowląt szkodliwe mogą być między innymi zboża zawierające gluten, skorupiaki, jajka, soja, a także soja i produkty pochodne. Po tygodniu takiej interwencji dietetycznej należy ocenić jej skuteczność. Jeśli podjęte działania nie poprawiły reakcji i zachowań maluszka, należy wrócić do wcześniejszego sposobu żywienia.

dziecko na poduszce

Lekiem, jaki można zastosować w przypadku wystąpienia kolki u noworodka, jest preparat probiotyczny, w którego skład wchodzi szczep Lactobacillus reuteri. Można również spróbować zastosować herbatki ziołowe zawierające koper, miętę i cukier. Chociaż leki i herbatki są polecane jako preparaty wspierające, dobrym rozwiązaniem może okazać się poduszka antykolkowa dla niemowląt, która oprócz działania przeciwkolkowego, wpływa również uspokajająco na maluszka.

Należy pamiętać, że kolka niemowlęca nie ma wpływu na rozwój dziecka oraz nie pozostawia żadnych następstw zdrowotnych. Nie jest to choroba, a jedynie zaburzenie, które ustępuje samoistnie około czwartego miesiąca życia. Nie wynika z błędów w pielęgnacji dziecka i zwykle nie jest spowodowane przez rodziców.